2021 HYDRO THUNDER LAKE ROTOITI, NELSON

Here you can find the POLES and RESULTS for this weekends GP Hydroplane Racing.

If there is no number beside you boat name, the poles and/or results are not known yet.

The full race day program is followed by the poles and results below.

Saturday 13th March
RACE 1 Clubmans – Heat 1 – Bruce Batty – Summit
RACE 2 Formula 1 – Heat 1 – PGG Wrightson
RACE 3 GP Hydroplane – Heat 1a – Lift N Shift
RACE 4 GP Hydroplane – Heat 1b – Lift N Shift
RACE 5 GP Hydroplane – Heat 1c = Lift N Shift
RACE 6 Prostocks 95 / Procom – Dollarsave Auto
RACE 7 Juniors – Heat 1 – Bowater Toyota
RACE 8 Mod H / H 2000 – Wormald
RACE 9 Formula V – Footy Signs
RACE 10 Formula 3 – Brian FM
RACE 11 GN Hydroplane – Burnsy’ Straignt n Paint
RACE 12 MOD VP – Waimea Print
RACE 13 Clubmans – Heat 2 – Bruce Batty – Summit
RACE 14 Formula 1 – Heat 2 – PGG Wrightson
RACE 15 GP Hydroplane – Heat 2a – Lift N Shift
RACE 16 GP Hydroplane – Heat 2b – Lift N Shift
RACE 17 GP Hydroplane – Heat 2c – Lift N Shift
RACE 18 Prostocks 95 / Procom – Dollarsave Auto
RACE 19 Juniors – Heat 2 – Bowater Toyota
Lunch Break – Full Noise Yak 3 Fighter Plane Display
RACE 20 Mod H / H 2000 – Wormald
RACE 21 Formula V – Footy Signs
RACE 22 Formula 3 – Brian FM
RACE 23 GN Hydroplane – Burnsy’ Straignt n Paint
RACE 24 MOD VP – Waimea Print
RACE 25 Clubmans – Heat 2 – Bruce Batty – Summit
RACE 26 Formula 1 – Heat 2 – PGG Wrightson
RACE 27 GP Hydroplane – Heat 3a – Lift N Shift
RACE 28 GP Hydroplane – Heat 3b – Lift N Shift
RACE 29 GP Hydroplane – Heat 3c – Lift N Shift
RACE 30 Prostocks 95 / Procom – Dollarsave Auto
RACE 31 Juniors – Heat 2 – Bowater Toyota
RACE 32 Mod H / H 2000 – Wormald
RACE 33 Formula V – Footy Signs
RACE 34 Formula 3 – Brian FM
RACE 35 GN Hydroplane – Burnsy’ Straignt n Paint
RACE 36 MOD VP – Waimea Print
RACE 37 King of Nationals – ENZED

GP HYDROPLANES – Heat 1a POLES

BOAT POLE  
Lucas Oil 1  
Lady Liz 2  
Gulf Oil Tiger 3  
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 1a RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 1b POLES

BOAT POLE  
Miss Waverley 1  
Gulf Oil Gambler 2  
Annihilator 3  
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 1b RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 1c POLES

BOAT POLE  
Penrite Repco 1  
Miss Marsden Cove 2  
Miss New Zealand 3  
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 1c RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2a POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2a RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2b POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2b RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2c POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2c RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2c POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 2c RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 3b POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 3b RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 3c POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Heat 3c RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

RACE 1 Junior Challenge Trophy – Bowater Toyota
RACE 2 Graeme Radcliffe Memorial – Opel Industries
RACE 3 GP Hydroplane Consolation – Terry Westley
RACE 4 V8 IBRR Challenge Trophy – The McCaa Family
RACE 5 Arthur McCaa Memorial Trophy – Heat 1 F1 / GN – St Arnaud Tavern
RACE 6 GP Hydroplane Final – Ultimate Roofing
RACE 7 Railway Cup Invitational – FV /F3 – The Railway – Bar & Restaurant
RACE 8 Pelorus Jack Cup Invitational – MOD H /H2000 / MOD VP – Monaco Boat Club
RACE 9 Duffy Cup – Clubmans – The Sellers Room
Lunch Break – Full Noise Yak 3 Fighter Plane Display
RACE 10 Juniors (Beach Start) – Bowater Toyota
RACE 11 Graeme Radcliffe Memorial – Opel Industries
RACE 12 AE Baker Cup – Heat 1 – Ultimate Roofing
RACE 13 V8 IBRR Challenge Trophy – The McCaa Family
RACE 14 Arthur McCaa Memorial Trophy – Heat 2 F1 / GN – St Arnaud Tavern
RACE 15 Duffy Cup – Clubmans (Beach Start) – The Sellers Room
RACE 16 Railway Cup Invitationall – FV /F3 – The Railway – Bar & Restaurant
RACE 17 AE Baker Cup – Heat 2 – Terry Westley
RACE 18 Pelorus Jack Cup Invitational – MOD H /H2000 / MOD VP – Monaco Boat Club
RACE 19 King of The Lake (Beach Start) – ENZED

GP HYDROPLANES – Consolation Final POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Consolation Final RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Hydro Thunder Final POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – Hydro Thunder Final RESULTS

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – AE Baker Cup Heat 1 POLES

BOAT POLE  
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – AE Baker Cup Heat 1 RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     
     
     

GP HYDROPLANES – AE Baker Cup Heat 2 POLES

BOAT POLE
   
   
   
   
   
   
   
   

GP HYDROPLANES – AE Baker Cup Heat 2 RESULTS

BOAT PLACE  
     
     
     
     
     
     
     
     
     

 

AE BAKER CUP FINAL PLACINGS

BOAT PLACE pts
     
     
     
     
     
     
     
     
     

 

Hydro Thunder RACE DAY mobile app

Install
×